Jak se vyznat v pojmech o pojištění – kdo je pojistitel, pojistník nebo pojištěný?
Vymáhání příspěvku za dlužné povinné ručení
Vymáhání příspěvku za dlužné povinné ručení se týká situace, kdy je někdo povinen platit pojistné za povinné ručení a nedodržuje svou platební povinnost. Pokud majitel vozidla nezaplatí příslušné pojistné, pojišťovna může začít vymáhat zaplacení dlužné částky.
Proces vymáhání příspěvku za dlužné povinné ručení se může lišit v závislosti na právních předpisech dané země, ve které se vymáhání provádí. Obecně platí, že pojišťovna se nejprve snaží komunikovat s dlužníkem a vyzývá ho k zaplacení dlužné částky.
Pokud dlužník stále nezaplatí, pojišťovna může podniknout další kroky, jako je uplatnění právních opatření.
Pojišťovna může například podat žalobu proti dlužníkovi a předložit důkazy o dluhu soudu. Pokud soud rozhodne ve prospěch pojišťovny, může udělit rozsudek na zaplacení dlužné částky. V některých případech může pojišťovna také využít služeb inkasní agentury nebo vymahačské instituce k vymáhání dluhu.
Proces vymáhání dlužného příspěvku za povinné ručení se může lišit v závislosti na zemi a místních právních předpisech.
Pokud se dlužník nachází ve specifické právní situaci týkající se vymáhání příspěvku za dlužné povinné ručení, doporučuje se poradit se s právním expertem nebo se obrátit na místní pojišťovnu pro konkrétní informace a rady v souladu s místními právními předpisy.
Sankční příspěvek
Sankční příspěvek v souvislosti s povinným ručením se vztahuje na dodatečnou částku, kterou může pojišťovna vyžadovat od pojistníka v případě, že nedodržuje svou platební povinnost nebo se dopustí jiného porušení smluvních podmínek.
Pokud pojistník nedodrží svou povinnost zaplatit pojistné za povinné ručení včas, může pojišťovna nařídit tzv. sankční příspěvek. Tato dodatečná částka se často stanovuje pro každý den prodlení a její výše je obvykle upravena v pojistných podmínkách.
Sankční příspěvek slouží jako nástroj pro pojišťovnu k vynucení řádného a včasného placení pojistného od pojistníka.
Konkrétní podrobnosti týkající se sankčního příspěvku, včetně výše a postupu vymáhání, se mohou lišit v závislosti na místních právních předpisech a pojistných podmínkách.
Pokud má dlužník konkrétní dotazy ohledně sankčního příspěvku a jeho aplikace, měl by vše konzultovat se svou pojišťovnou nebo právním odborníkem se specializací na pojistné právo.
Porušení zákona může prokázat Česká kancelář pojistitelů
Pro prokázání porušení zákona v souvislosti s nedodržením platební povinnosti za povinné ručení by měla příslušná autorita, jako je ČKP, nebo jiný orgán, provést příslušné vyšetřování a předložit důkazy.
ČKP je organizace, která v České republice spravuje informační systém povinného ručení. Jejím úkolem je sledovat dodržování povinnosti mít sjednané povinné ručení a kontrola platby pojistného. Pokud je zjištěno, že majitel vozidla nedodržuje svou platební povinnost, ČKP může podat návrh na uložení sankčního příspěvku.
Při prokazování porušení zákona může ČKP nebo příslušný orgán provést kontrolu a získat potřebné důkazy, například prostřednictvím evidenčních záznamů nebo komunikace s pojišťovnou a majitelem vozidla.
Pokud jsou shromážděny dostatečné důkazy o nedodržení platební povinnosti, mohou být přijaty opatření, včetně uložení sankčního příspěvku.
Je důležité seznámit se s konkrétními právními předpisy a postupy v platnosti a vztahujících se k povinnému ručení a sankčním příspěvkům. Místní pojišťovna nebo právní odborník v oblasti pojišťovnictví mohou poskytnout podrobnější informace a poradenství.
Co se stane, když se nezaplatí povinné ručení?
Při silniční kontrole dostane řidič pokutu až 3 000 Kč, pokud nepředloží platnou zelenou kartu. Nepředložení zelené karty ještě nutně neznamená, že řidič jezdí bez povinného ručení. Pokuta za nepojištěné vozidlo se může vyšplhat až na 40 000 Kč. Při nehodě může ČKP vymáhat až 300 000 Kč.
V případě opakovaně nezaplaceného povinného ručení čekají řidiče další sankce. Zpoplatněny jsou i jednotlivé upomínky od ČKP. Jízda bez pojištění se tak nevyplatí. Pokuty mohou být mnohonásobně vyšší než samotná cena povinného ručení. Ta lze nezávazně spočítat v online kalkulačce na internetu.
Povinné ručení je nejlepší zaplatit před výročním prodloužením smlouvy. Pojištění hned nezaniká. Platbu lze uhradit i o pár dní později. Pojišťovna také na nezaplacené povinné ručení upozorní a většinou stanoví i náhradní lhůtu.
Termín, do kterého je třeba pojistné uhradit, najde každý ve své pojistné smlouvě. Nejčastěji to bývá 7 dní od data sjednání smlouvy v předchozím roce.
Pokuta ČKP
V případě nezaplaceného povinného ručení hrozí ze strany ČKP pokuta. Ta je určena denní sazbou podle typu vozidla a zdvihového objemu válců. Peníze vybrané na těchto sankcích putují do Garančního fondu ČKP.
Ten slouží k úhradě specifických škod, které nemůže zaplatit žádná jiná pojišťovna. Jde především o škody způsobené nepojištěnými vozidly, případně újmy způsobené na zdraví poškozeného neznámým pachatelem a vozidlem.
Majitele nepojištěných vozidel ČKP obesílá s výzvou k zaplacení příspěvku až za celé známé nepojištěné období. Díky tomu je obeslaný ušetřen opakovanému placení jednorázového poplatku za obsílku ve výši 300 Kč.
Jestli je nepojištěné období moc dlouhé, zašle ČKP výzvu už v jeho průběhu, aby se předešlo povinnosti platit mnohem vyšší částky, pokud by nepojištěné vozidlo způsobilo nějakou škodu.
Pokud řidič od ČKP takovou výzvu k úhradě příspěvku obdržel a má za to, že je neoprávněná, musí obratem ČKP kontaktovat. V takovém případě bude muset předložit dokumenty, které jeho tvrzení podloží. Například doklad o zaplacení povinného ručení, prodeji vozidla nebo jeho vyřazení z evidence.
Příspěvek do Garančního fondu ČKP
Jestli skutečně člověk provozuje vozidlo, pro které nemá sjednané povinné ručení, obdrží od ČKP výzvu k úhradě příspěvku do Garančního fondu za nepojištěná vozidla. Sazby jsou stanovené za den, a to podle druhu vozidla.
Pokud řidič od ČKP obdržel oprávněnou výzvu k úhradě příspěvku, měl by zaplatit včas, aby předešel zbytečným komplikacím.
Všechny informace pro provedení platby lze najít na webových stránkách ČKP, stačí pouze zadat SPZ daného vozidla.