Nepojištěné vozidlo – pokuta, jak zjistit dluh u ČKP

Kdo provozuje vozidlo, musí mít povinné ručení. Ignorování této povinnosti může mít závažné důsledky, včetně vysokých pokut. Jak zjistit dluh u ČKP, co znamená, když je u ČKP nepojištěné vozidlo, nebo jak zaplatit pokutu převodem?

Povinné ručení je zákonná povinnost, kterou mají majitelé motorových vozidel, aby zabezpečili finanční krytí v případě, že způsobí dopravní nehodu. Tato povinnost chrání majitele vozidla a jiné účastníky silničního provozu před nepředvídanými finančními náklady spojenými se škodami na majetku a zraněními.

Shrnutí článku

Kdy hrozí sankce za nepojištěné vozidlo – povinné ručení je nutné ze zákona. Pokud řidič nemá uzavřenou pojistku, porušuje zákon a hrozí mu pokuty.

Jaké jsou pokuty za nepojištěné vozidlo – pokuta za nesjednání povinného ručení může ve správním řízení dosáhnout až 40 000 Kč.

Co je to garanční fond – garanční fond chrání řidiče před těmi, kteří povinné ručení neplatí. Umožňuje proplatit jim náhradu škody bez větších prodlev a problémů.

Jak dlouho může být auto v depozitu – auto může být v depozitu na 12 měsíců, poté je možné lhůtu prodloužit.

Když majitel vozidla uzavře povinné ručení, pojišťovna poskytne finanční krytí pro případ, že by majitel svým vozidlem způsobil škodu na majetku nebo zdraví třetích stran.

To znamená, že pokud by majitel zavinil dopravní nehodu, pojišťovna by pokryla náklady na opravu poškozeného vozidla nebo náklady spojené se zraněním jiné osoby. Co se stane, pokud majitel vozidla nemá uzavřené povinné ručení?

Jaké hrozí pokuty za nepojištěné vozidlo?

Přestože se mnohdy ceny pojistek zvýšily a samotné povinné ručení zdražilo, je uzavření takové pojistky nutné. Kdy hrozí pokuty za nepojištěné vozidlo?

Dokladem o tom, že je vozidlo pojištěné, je zelená karta. Tu bylo dříve potřeba vozit u sebe v papírové nebo digitální formě. Nově tato povinnost odpadá. Policie by měla být schopna kontrolovat povinné ručení na dálku jen pomocí SPZ vozidla. Jak zjistit pojištění podle SPZ poradí tento článek.

Pokud není sjednáno povinné ručení, jedná se v první řadě o porušení zákona. Pokud vlastník vozidla má své vozidlo nepojištěné, musí počítat s tím, že v případě jím zaviněné dopravní nehody bude vzniklé škody platit z vlastní kapsy.

Jestliže se prokáže, že řidič neuhradil povinné ručení, hrozí mu navíc ve správním řízení pokuta 5 000 Kč až 40 000 Kč. Při způsobení nehody se může jednat o pokutu až 300 tisíc korun.

Tím to však ještě nekončí. V případě nepojištěného vozidla bude viník navíc platit příspěvek do tzv. Garančního fondu ČKP, z něhož se hradí škody řidičům, které nepojištěná vozidla nabourala.

Poškozený sice získá plnění právě ze zmíněného Garančního fondu, avšak ČKP bude škodu vymáhat po majiteli nepojištěného vozidla, a to až do výše 300 000 Kč

Nepojištěné vozidlo může být navíc po 30 dnech vyřazeno z provozu. Pojištěné musí být i auta veteráni nebo autoškoly.

ČKP pokuta za nepojištěné vozidlo

ČKP pokuta za nepojištěné vozidlo jako taková neexistuje. Jedná se o povinnost zaplatit příspěvek do Garančního fondu ČKP. Příspěvek do Garančního fondu u nepojištěného vozidla platí provozovatelé aut, které nemají uzavřené povinné ručení. Jedná se o tzv. příspěvek nepojištěných.

Příspěvek za nepojištěné vozidlo je určený denní sazbou podle typu vozidla a objemu válců od 4 Kč do 25 Kč za motocykl a od 30 Kč do 93 Kč za osobní automobil. Výše ČKP pokuty za nepojištěné vozidlo, resp. příspěvku do Garančního fondu tedy závisí na době, po kterou měl provozovatel vozidlo nepojištěné.

Z toho důvodu se vlastníkům rozhodně vyplatí platit si povinné ručení než platit následnou pokutu a výdaje.

Kancelář pojistitelů – dlužníci

Kancelář pojistitelů dlužníky nešetří. Vymáhá vůči nim jednak denní příspěvek za nepojištěné vozidlo a jednak škodu, kterou poškozenému způsobili. Ta se může vyšplhat na 300 tisíc.

Jaké konkrétní denní sazby a pokuty musí dlužníci Kanceláři pojistitelů platit? V tabulce jsou uvedena nejběžnější vozidla. Kancelář pojistitelů však příspěvkem trestá i všechna ostatní nepojištěná vozidla, vč. traktorů, přípojných vozidel či vozidel s elektrickým pohonem.

Druh vozidlaDenní sazba
Motocykl s objemem do 50 cm34 Kč
Motocykl s objemem 50 – 350 cm38 Kč
Motocykl s objemem 350 – 500 cm321 Kč
Osobní automobil s objemem do 1 000 cm330 Kč
Osobní automobil s objemem 1 000 – 1 350 cm335 Kč
Osobní automobil s objemem 1 350 – 1850 cm347 Kč
Osobní automobil s objemem 1850 – 2 500 cm365 Kč
Osobní automobil s objemem nad 2 500 cm393 Kč
Obytný automobil61 Kč
Přehled denních sazeb příspěvku za dobu bez pojištění odpovědnosti.

Co se stane, když nezaplatím povinné ručení?

Odpověď na otázku, co se stane, když nezaplatím povinné ručení už je podrobně rozvedena výše. Ve zkratce se jedná o tyto postihy:

  • Pokuta: Za jízdu s nepojištěným vozidlem hrozí pokuta až 40 000 Kč.
  • Náhrada škody: Pokud se způsobí nehoda s nepojištěným vozidlem, ČKP může po provozovateli vymáhat až 300 000 Kč na pokrytí vzniklé škody.
  • Příspěvek do Garančního fondu: Za každý den, kdy bylo vozidlo nepojištěné, bude ČKP vymáhat příspěvek nepojištěného vozidla. Jeho výše je daná druhem vozidla.
  • Ztráta bonusů: Pokud si člověk sjedná nové pojištění po období, kdy neměl platné povinné ručení, ztratí všechny nasbírané bonusy za bezškodný průběh.

Důsledky nezaplacení povinného ručení jsou tedy velmi vážné a mohou vyjít mnohem dráž než samotné pojistné. Aby se majitelé vozidel vyhnuli těmto nepříjemným důsledkům, je klíčové mít povinné ručení vždy aktuální a platné. Před obnovou pojistky je také dobré porovnat nabídky různých pojišťoven, aby se získala nejen co nejlepší cena, nicméně také vhodný rozsah krytí.

Kdo je zodpovědný za nepojištěné vozidlo?

V minulosti byl za nepojištěné vozidlo zodpovědný vlastník a provozovatel auta. Nicméně od dubna 2024 je to pouze odpovědností provozovatele, který je pak také povinný platit příspěvek do Garančního fondu.

Kontrola povinného ručení

Co když viník od dopravní nehody ujede? Kdo zaplatí škodu a jak se provede kontrola povinného ručení? Naštěstí je to poměrně jednoduché. Kontrola povinného ručení je totiž možná na stránkách ČKP ve 3 jednoduchých krocích.

  1. Otevře se webová stránka https://ic.ckp.cz/.
  2. Do formuláře se zadá datum, kdy k dopravní nehodě došlo, stát, kde nehoda vznikla, následně se vybere ze seznamu mezinárodní poznávací značka (MPZ) nebo SPZ vozidla škůdce a bydliště (stát) poškozeného.
  3. Poté se klikne na tlačítko hledat.

Díky tomuto formuláři poškozený snadno provede kontrolu povinného ručení a může navázat kontakt s příslušným pojistitelem.

1

V případě kontroly SPZ

samotná SPZ

VIN kód

pojištění odpovědnosti k datu

2

V případě kontroly podle jiných údajů

datum dopravní nehody

stát dopravní nehody

MPZ druhého vozu nehody, případně jeho SPZ

VIN vozidla

bydliště poškozeného (resp. stát)

Jak zjistit dluh u ČKP

Pro zjištění dluhu u České kanceláře pojistitelů je možné využít několik způsobů:

  • Telefonicky: Zavolat na zákaznickou linku České kanceláře pojistitelů na telefonním čísle 224 223 866 a požádat o informace týkající se dluhu.
  • E-mailem: Napsání e-mailu na adresu info@ckp.cz a uvedení veškerých relevantních informací o pojistné smlouvě a žádost o zjištění dluhu.
  • Osobně: Navštívení pobočky České kanceláře pojistitelů a požádat o pomoc při zjištění dluhu.

Jak zaplatit pokutu převodem

Při udělení pokuty je vhodné postupovat včas a rychle. Jak zaplatit pokutu převodem? Pro zaplacení pokuty ČKP převodem stačí postupovat následovně:

  • Zjištění, jaká je výše částky pokuty a na jaký bankovní účet ČKP se bude platit
  • Příprava platební karty, kterou se bude platit, nebo zajištění, zda je možné provést platbu přes internetové bankovnictví
  • Přihlášení se do internetového bankovnictví nebo kontaktování banky a zjištění, jak provést převod na konkrétní bankovní účet ČKP
  • Vyplnění potřebných údajů jako je číslo účtu ČKP, variabilní symbol nebo identifikační číslo platby (pokud jsou uvedeny)
  • Zadání částky, kterou je potřeba zaplatit, a potvrzení platby
  • Po odeslání platby stačí zkontrolovat, zda jsou zadané všechny údaje správně a zda je platba úspěšně dokončená
  • Potvrzení o zaplacení je možné si uložit jako důkaz o provedení platby

Důležité je dbát na to, aby byla platba provedena včas a správně, aby se dlužník vyhnul případným dalším problémům nebo sankcím.

Cenu povinného ručení je možné zjistit pomocí online kalkulaček
Kalkulačka povinného ručení>

Pojištění na pokuty

Přestože pojištění na pokuty je možné ve vyhledávačích stále najít, v minulosti byly už podobné pojistky a pojišťovny zrušeny a provozovatelé mnohdy i odsouzeni.

Navíc pokud se řidič dostane do správního řízení, může mu pojistka na pokuty uškodit a být tak považována za přitěžující okolnost. Pojištění na pokuty je tedy lepší nesjednávat.

Jak dlouho může být auto v depozitu?

Mít auto v depozitu se vyplatí zejména v případech, kdy řidič ví, že nebude vozidlo dlouho využívat. Vyhne se tak platbě povinného ručení a vyřadí auto z evidence. Jak dlouho může být auto v depozitu?

Auto v depozitu je možné mít tak dlouho, jak bude potřeba. Nicméně je potřeba po příslušné době požádat o prodloužení na úřadě, které auto vyřadilo z evidence. Auto do depozitu dá jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností. Je potřeba předložit:

  • občanský průkaz
  • malý technický průkaz
  • velký technický průkaz nebo osvědčení o registraci vozidla
  • registrační značky vozidla (přední i zadní)
  • prohlášení, že vozidlo není odstaveno na veřejné komunikaci.

Na úřadě se také musí vyplnit žádost o vyřazení vozidla z registru vozidel a zaplatit správní poplatek 200 Kč. Úřad vystaví potvrzení o odevzdání SPZ do depozitu.

Auto může být v depozitu na 12 měsíců, poté je možné lhůtu prodloužit.